biblioteka

poniedziałek. z powrotem w pracy, biurko zarzucone książkami i papierami, które uzbierały się podczas nieobecności. jest jeszcze rano, więc w biurze szumią tylko dwa komputery i jest czas, żeby podlać kwiaty, i napić się herbaty. za godzinę, dwie biblioteka zapełni się studentami. tymi zapalonymi, z pierwszego roku, dopiero co po maturze, którzy dopiero co uczą się korzystać z biblioteki i trzeba ich nauczyć, co to są cyfry rzymskie, i tymi, którzy ślęczą nad ostatnimi pracami rocznymi, licencjatem lub magisterką.

ale moimi ulubionymi studentami są studenci siwowłosi. panowie już na emeryturze, którzy właśnie teraz mają czas, by ślęczyć nad doktoratem. panie z siwym kokiem, które siedzą nad rozłożoną książką, zapisaną cyrylicą, a wokół nich mnóstwo fiszek, notes, i niebieski długopis. nie oznacza to wcale, że nie są za pan brat z technologią, bo jeżeli chodzi o korzystanie z komputera i drukowanie, są pierwsi, żeby pomóc pierwszorocznym studentom. ale to ich studiowanie, mające coś w sobie z zeszłego wieku, jest prawdziwym studiowaniem. nie studiują, żeby zrealizować swoje (lub czyjeś) ambicje, nie studiują po to, żeby dostać lepszą pracę/płacę. robią to dla siebie. bo chcą wiedzieć.

tymczasem ja, znad biurka (pełnego książek, które czekają na wprowadzenie do komputera, lub odłożonych, bo mnie zainteresowały) patrzę na szereg regałów, zapełnionych książkami. popijam herbatę.

2 myśli w temacie “biblioteka

  1. naprawdę. trzeba im delikatnie tłumaczyć, że ‚x’ to jest dziesięć, a dwa ‚x’ to dwadzieścia, i wtedy korzystanie z biblioteki staje się bardzo proste!
    :-)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s