kominek i iris

zima wróciła.

żonkile i krokusy się nie poddają, ale kaloryfery w naszej bibliotece odmówiły współpracy. ratuję się herbatą, którą ann ostatnio mi podrzuca. earl grey lawendowy, earl grey jaśminowy, biała z granatem, lub czarna z esencją z wanilii. grzeją dłonie i pachną bosko.

w domu ratuję się kominkiem. buzowanie ognia, ‚strzelanie’ suchego drewna mnie uspokaja. otulona kocem, popijając herbatę z sokiem, czytam. czytam iris, u której ktoś zawsze pali w kominku, nawet jeśli jest to środek lata, kominek musi być, chociażby do palenia w nim listów.

uwielbiam świat, który stworzyła iris w swoich książkach. jej powieści to jest właśnie to, co lubię najbardziej. bogaty świat, w którym zadbano o każdy najdrobniejszy szczegół. i nie tylko chodzi tu o szczegóły wystroju salonu, ubrania bohaterów, ich myśli. u niej wszystkie elementy mają swoje życie. widać czułość, miłość niemalże z jaką traktuje nawet najbardziej błahy element swoich książek. u niej nawet nietoperze i pająki, ropuchy i kamienie są po coś, mają swoje miejsce, współistnieją z bohaterami ludzkimi. poza tym iris jest fantastyczna w pokazywaniu ludzi. z ich emocjami, błędami, narcyzmem, z tym jak błędnie  wierzą, że są właściwie w stanie odgadnąć, co ktoś inny myśli i czuje.

świat jej książek jest dopięty na ostatni guzik, nie ma w nich zbędnych elementów, szafowania językiem, czy postmodernistycznych gierek, estetyki dla samej estetyki. a jednocześnie iris nie popuszcza czytelnikowi. ma swoje wymagania, wrzuca cytaty po łacinie lub francusku, aluzje do dzieł filozofów, mitów, antyku. nie tłumaczy. zakłada, że te rzeczy ‚powinno się wiedzieć’.

Jedna myśl w temacie “kominek i iris

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s