vlad the cuban

vlad jest postacią jak z baśni, która tylko niechcący zaplątała się w rzeczywistości.

przychodzi do biblioteki w swojej czarnej sztruksowej marynarce, czarnym szaliku oplątanym wokół szyi, w swoich śmiesznych, złotych okularach lub w tych w rogowych oprawkach, jak z początków zeszłego wieku. wchodzi miarowym krokiem, jakby schodził do nas z zupełnie innego wymiaru, baśniowego właśnie. witając się uchyla kapelusza, i narzeka na słońce. mimo że pochodzi ze słonecznej kuby, uwielbia deszcz.

zasiada w swoim kąciku, przy biurku obłożonym zdjęciami córek. kąciku, którego mu zazdroszczę, nie tylko ze względu na plakat tołstoja tam wiszący, tylko ze względu na to, że jest to kącik właśnie, w którym może sobie spokojnie zasiąść i pisać swoją pracę doktorską o związkach kina radzieckiego z kubańskim. przy okazji chwali się, że hoffman odpisał mu na maila i opowiedział o wizycie na kubie. niestety, opisał głównie pogodę.

vlad nigdy się nie spieszy, być może dlatego swoją pracę pisze już dziesiąty rok. i nigdy się nie poddaje, co roku proponuje, żeby na święta biblioteka rozbrzmiewała muzyką salsową, mimo że co roku słyszy tę samą, odmowną, odpowiedź. ale vlad nie traci pogody ducha, i razem podczas świętecznego spotkania popijamy rum. vlad ma również najlepsze pomysły. takie jak ten, żeby w czasie przyszłorocznej olimpiady bibliotekę zamknąć, co by nikt z nas nie marnował urlopu, obojętnie, czy na obejrzenie igrzysk, czy na ucieczkę z miasta.

ale vlad jest przede wszystkim pasjonatem. rosji, w której studiował za młodu, kuby, z której pochodzi, a przede wszystkim kina. więc za każdym razem, kiedy z jakiegoś pudełka wyciągnę książkę o filmie, trafia ona prosto na biurko vladimira.

i nie, nie ma on słowiańskich korzeni, a imię vladimir jest bardzo kubańskie. wbrew pozorom.

3 myśli w temacie “vlad the cuban

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s