gombrowicz po raz trzeci

nie zaprzestałam dociekań odnośnie pobytu Gombrowicza w Argentynie, gdyż na bibliotecznej półce odkryłam książkę Klementyny Suchanow „Argentyńskie przygody Gombrowicza”. autorka wykonała pracę wręcz detektywistyczną i nawet Rita Gombrowicz skorzystała ze świadectw zebranych przez Suchanow podczas jej podróży do Argentyny w 2004 roku i zamieściła je w aneksie drugiego wydania  zebranych przez nią wspomnień. książka Suchanow natomiast robi wrażenie prawdziwej pracy naukowej. nie brakuje jej przypisów, nieraz zajmujących i pół strony, zawiera szczegółowe kalendarium, obszerną bibliografię. porządkuje ona przeróżne relacje i dociera do wielu źródeł, odkrywa fakty. nie przywołuje samych wspomnień, ale stara się podejść do nich krytycznie, na podstawie obiektywnych źródeł oceniając, które mogą być prawdziwe, które jednak nie.

Suchanow udało się, pomimo całej naukowości studium życia Gombrowicza w Argentynie, uniknąć drętwości tak często kojarzonej z tego typu monografiami. to prawda, w moim przypadku jest to lektura powolna i wyrywkowa, ale liczne fakty są przyjemnie przerywane niepozbawionymi humoru opowieściami. autorka dociera również do wielu zdjęć i sporo z nich zamieszcza w swojej pracy. moją uwagę przykuło szczególnie jedno:

jest to biblioteka Banco Polaco, gdzie zsyłano Gombrowicza, kiedy nie wiadomo było co z nim zrobić!

Reklamy

12 thoughts on “gombrowicz po raz trzeci

  1. Skorzystam z Twoich podpowiedzi czytelniczych, więc w zamian podrzucę coś innego: „Gombrowicz w przedwojennej Polsce” A. Stawiarska, „Witold Gombrowicz i świat jego młodości” T. Kepiński i „Gra w Gombrowicza” Jarzębskiego, ale to już o samej twórczości a nie biograficzne. Czytałam co prawda tylko fragmenty, więc nie ma znaku jakości M. (sic!), ale może z czasem zechcesz trochę do korzeni pisarza wrócić i będzie jak znalazł :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s