książka z obrazkami

Właściwie nie robię nic poza zapisywaniem własnej fizjologii. Zmiany pola elektrycznego na siatkówce, wahania temperatury, różne stężenia cząsteczek zapachowych w powietrzu, oscylacja częstotliwości fal dźwiękowych. Z tego składa się świat. Reszta jest sformalizowanym szaleństwem albo historią człowieczeństwa.

(…)

Drobna staruszka w czerni pojawia się to tu, to tam. Jest samotna i uważna. Przygląda się miasteczku jakby widziała je pierwszy raz, chociaż jest stąd. Świat raptem przybył do niej i to jest jak podróż w dalekie kraje z tymi wszystkimi biskupami, habitami, lakierami limuzyn, flagami, chórami megafonów, prałatami i trotuarami z nowej czerwonej kostki – i to jest raptowna z dnia na dzień materializacja świętości, więc ona chodzi trochę jak w raju, jak dziecko w sklepie z zabawkami, jak więzień w pierwszym dniu wolności albo jak panna młoda w ślubnej sukni. Na nogach ma małe męskie buciki błyszczące czarnym, wypolerowanym lśnieniem. Przystaje tu i ówdzie, mała jak dziewczynka i tak samo nieśmiała, próbuje coś dojrzeć w ciżbie rozleniwionych, ciekawych i pewnych siebie. Przypomina czarnego ptaszka albo postać z bajki.

Andrzej Stasiuk, Dukla

Czytam Duklę jakbym oglądała książkę z obrazkami. Czasami zagubi mi się zakładka, ale to nic, nie szukam właściwego miejsca. Przecież obrazki nie po to są by oglądać je po razie.

4 myśli w temacie “książka z obrazkami

  1. Mnie jakoś nie przekonuje. Takie ładnie pokolorowane schematy, nic nie zaskakuje. Ale mnie już w dzieciństwie najmocniej wabiły książki z ruchomymi obrazkami, gdzie zza kolumienek nagle wyskakiwały wróżki.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s