Maria, pełna łaski

Ponieważ jestem w Bari, chciałam napisać coś o Carofiglio, do którego tuż przed wyjazdem wróciłam. W samolocie jednak wyciągnęłam czytnik z paroma nowymi pozycjami, które czekały specjalnie na wyjazd, a wśród nich Łaska Anny Kańtoch, od której zaczęłam swoje urlopowe lektury. I jak zaczęłam tak nie przerwałam czytania aż do lądowania na przesiadkę w Rzymie, pomimo tego że z trzech dzieci w samolocie dwoje siedziało w rzędzie przede mną, a jedno w rzędzie za mną. Nie posunę się tak daleko, żeby książkę obarczyć winą za zgubienie portfela na tymże lotnisku; to już moje roztrzepanie, że nie wiem gdzie, jak i kiedy zostawiłam portfel i prawdopodbnie zauważyłabym jego brak dopiero w Bari, gdyby pracownik lotniska nie wręczył mi mojej zguby tuż przed wejściem do samolotu. Chyba jednak jakieś szczęście mam, bo z portfela nie zginęło nawet jedno euro. 

Siłą Kańtoch jest to, że nie liczy ona na to, że sama zagadka kryminalna wciągnie czytelnika, ale tworzy ona atmosferę i postaci, których nie chce się opuścić. Kiedy w dolnośląskej miejscowości giną dzieci, Maria, nauczycielka polskiego w Mgielnickiej podstawówce, podejrzewa, że te dzieci coś łączy i że coś łączy te morderstwa z nią samą, a raczej z jej tygodniowym zniknięciem, kiedy miała sześć lat. Oczywiście z tygodnia w lesie nic nie pamięta, a dzieci na pierwszy (i drugi też) rzut oka niewiele łączy, poza wiekiem. 

Podobała mi się postać głównej bohaterki, a może nie tyle ona sama, bo przecież nie ujęły mnie jej jakieś szczególne cechy, ale ujęło mnie to jak doskonale została ona pokazana. Podobał mi się klimat lat osiemdziesiątych, z wszechobecnym dymem papierosowym, z wiecznie zimnymi mieszkaniami, w których pali się w piecu, z mlekiem i bułką na śniadanie. Podobała mi się sama zagadka, sposób jej pokazania i rozwinięcie, podobała mi się też konstrukcja książki. 

No więc, odpuście sobie Bondę, drogie koleżanki i drodzy koledzy, co lubicie kryminały. Jeżeli szukacie prawdziwej czytelniczej kryminalnej przyjemności, zabierzcie się za Kańtoch! Nie tylko nie ma w niej dłużyzn (żadnych!), nie ma w niej powtórzeń, ale też postaci są wiarygodne, wydarzenia prawdopodbne, a rozwiązanie ma sens i się mu wierzy. Co prawda ja miałam swoje podejrzenia co do mordercy już tak w jednej trzeciej książki, na 35%, ale w powieści tyle się działo i jest tak sprawnie napisana, że mi to wcale nie przeszkadzało. Poza tym może domyślałam się „kto”, ale brakowało mi przecież „jak”. 

A teraz czekam na więcej. Mam nadzieję, że Kańtoch będzie zdradzać fantastykę z literaturą kryminalną nieco częściej. 

8 myśli w temacie “Maria, pełna łaski

 1. Ja kryminały czytam niezmiernie rzadko, ale już zwróciłam uwagę na ten właśnie i chętnie przeczytam jak mi wpadnie w ręce.
  Musze na Kańtoch namówić moje panie bibliotekarki.

  Polubienie

  1. dla mnie kryminał to doskonała lektura na czas, w którym nie mogę się na niczym skupić, a to się zdarza nie tylko na wakacjach ;) problem z tym, że na dobry kryminał dosyć ciężko trafić, więc jak się już trafi, to polecam! mam nadzieję, że panie bibliotekarki dadzą się namówić na zakup :)

   Polubienie

 2. Odbieram dziś „Łaskę” z biblioteki i już się cieszę na dobrą lekturę. Bonda natomiast rozczarowała mnie, po męczącej „Florystce” nie zamierzam czytać kolejnych jej książek.
  Pozdrawiam :)

  Polubienie

  1. to zapowiadają się dobre święta ;)
   mnie Bonda też rozczarowała po jednej książce, przeczytałam „Tylko martwi nie kłamią” i resztę sobie daruję, szkoda czasu.
   również pozdrawiam!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s